Historia świata

Lepsze i gorsze chwile w historii

Machiny gospodarcze

Pierwszymi znanymi i stosowanymi przez wszystkich do dziś są takie narzędzia jak siekiera, piła, młot, dłuto czy nóż. Taka piła to kiedyś był po prostu drążek z napiętym sznurem. To były bardzo proste narzędzia, ale z czasem powstał pierwszy wóz. Była to najprostsza machina gospodarcza. Pierwsze wozy były na płozach takich jak mają sanie, ale z czasem powstały drewniane, koła które były do nich montowane. Koła były na początku pełne a w czasach późniejszych miały szprychy. Koła były mocowane na osiach. Inną machiną gospodarczą był pług służący do uprawy roli. Najpierw było radło i socha – to najprostsze urządzenia tego typu. Grecy wynaleźli pług, który składał się z metalowego lemiesza, okładnicy, grządzieli i drążka, który służył do kierowania pługa po roli. Po zbiorach trzeba było w jakiś sposób przerobić ziarno na mąkę potrzebną do wypieku chleba. Wtedy to właśnie powstał pierwszy młynek. Młynek to było koło z kamienia, wydrążone pośrodku, a w tym otworze był trzon z kamienia, który był napędzany przez ramię umieszczone na kołku. Kołkiem tym się kręciło nadając kołu ruch obrotowy, dzięki któremu następowało mielenie ziaren.

Egon Erwin Kisch

Urodzony 29 kwietnia w Pradze czeski pisarz, reporter oraz dziennikarz, który pisał w języku niemieckim. Studiował kierunki na politechnice, na początku właśnie przedmioty ścisłe były jego pasją – potem dopiero zainteresował się twórczością literacką. Początkowo tworzył jedynie poezją oraz prozę, a kiedy wstąpił w szeregi redakcji „Prager Tagblatt” i niemieckiej gazety „Bohemia”, jego kariera nabrała tempa. Kiedy wstąpił do armii austro-węgerskiej od razu poszedł na front walk Pierwszej Wojny Światowej. Po wojnie podróżuje po świecie, głównie Europie, wstąpił także do Komunistycznej Partii Austrii oraz Komunistycznej Partii Niemiec. W międzyczasie pisze książkę, której tytuł jednocześnie staje się jego przydomkiem – „Szalejący reporter”. Wydarzył się też taki epizod – za pomocą dobrze sfałszowanych papierów udaje mu się wjechać do Stanów Zjednoczonych, o czym także napisał w następnej książce – „Raj amerykański”. W swoim życiu zasłynął jako mistrz reportażu literackiego, jak Ryszard Kapuściński, oraz ciętego felietonu.

Żołnierz naziemny i marynarz

Jednostka do walki na ziemi to oczywiście jednostki lądowe, czy inaczej mówiąc jednostki naziemne. Do tych jednostek możemy również zaliczyć wszelki maszyny wojskowe takie jak samochody czołgi i tym podobne pojazdy, ale tym razem zajmiemy się jednostkami ludzkimi, które oczywiście są w armii najważniejsze, ponieważ to oni właśnie kierującymi maszynami i uczestniczą w konfliktach zbrojnych. W dzisiejszych czasach jak najbardziej unika się kontaktu ludzkiego, aby zaoszczędzić jak największą ilość ludzi. Jest to tręd, który moim zdaniem jest bardzo rozsądny, ale wykorzystując inne jednostki na przykład rakiety niszczymy jednostki wroga, a najczęściej jest to ludność cywilna, która nie powinna mieć najmniejszego udziału w konsekwencja wojny. Oczywiście jest to nierealne, ponieważ maszerujące wojsko zawsze będzie siało zagładę w jednostkach ludzkich i nie ma sposobu żeby tego uniknąć. Wojska naziemne najczęściej są narażone na największe straty, więc zazwyczaj jest ich największa liczba w porównani z innymi siłami. Żołnierz na wodzie to oczywiście nikt inny jak marynarz. Oczywiście marynarka wojenna to nic innego jak dział wojska, który zajmuje się działaniami wojskowymi na morzach i oceanach. Niemalże każde państo, które posiada dostęp można posiada również swoje siły morskie, które mają służyć do ochrony państwa przed atakami ze strony wodnej najczęściej na siły morskie składa się kilka rodzajów obiektów, na których zawsze służą jednostki luzie i oczywiście nazywa się ich marynarzami. Są również morskie jednostki specjalne, które są wysyłane do zadań specjalnych, które oczywiście muszą doskonale wypełniać polecone im zadania tak jak inne jednostki wojskowe z resztą. Marynarka wojenna ma w swoim zakresie oczywiście wszelkie łodzie na wodne i pod wodne. Im większa siła marynarki tym państwo stoi pewniej, oczywiście chodzi tutaj o to, aby nie obawiać się wroga ani niczego takiego, ale najczęściej marynarka jest słabiej zorganizowana od jednostek lądowych. Marynarka ma podobne struktury jak wojsko lądowe.

Ryszard Kapuściński

Nikomu, kto choć połownicznie jest zainteresowany mediami, Kapuścińskiego przedstawiać nie trzeba. To człowiek firma, niezwykle wytrwały humanista, który zawsze drążył sytuacje wojenne w poszukiwaniu czysto ludzkich powodów jej powstania, nie mieszał polityki w ludzkie odruchy, zawsze szukał przyczyn tkwiących w przeszłości. Urodził się w Pińsku w 1932 roku. Kiedy zaczął pracować w Polskiej Agencji Prasowej, spełniło się jego największe marzenie – miał okazję jeździć po świecie i poznawać jego mieszkańców. Dzięki tej pracy zdołał wyjechać do Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Na każdym kontynencie uczesniczył w jakichś działań wojennych, ocierając się dosłownie o mały włos o śmieć – został czterokrotnie wyznaczony do rozstrzału. Zyskał ogromną ilość nagród, mawiano na niego „Herodot w spodniach”. Mówiono o nim, że był bardzo dobrym człowiekiem, nigdy na nikogo nie powiedział złego słowa, zawsze chciał zrozumieć drugiego człowieka, wysłuchać jego racji. Zyskał ogromny autorytet za swoje wybitne, wielokrotne nagradzane i powtórnie wydawane książki. Zmarł w 2007 roku, nagle, po zawale serca. Jego śmierci poświęcono bardzo dużą uwagę w światowych mediach.

Poprzednie